wyszukiwanie zaawansowane
» » KATEGORIE OCHRONY RĄK

KATEGORIE OCHRONY RĄK

Data dodania: 17-03-2018

Zgodnie z dyrektywą 89/686/EWG(mającej zastosowanie dla Środków Ochrony Indywidualnej) wprowadzono podział produktów stanowiących ochronę rąk na trzy kategorie bezpieczeństwa. Poszczególne kategorie bezpieczeństwa różnią się poziomem ryzyka zawodowego, na które narażony jest pracownik wykonujący dany rodzaj pracy.

Kategoria I – czyli podstawowy poziom ochrony. Rękawice z kat. I stosuje się w warunkach niskiego ryzyka. Produkty z tej kategorii stanowią bowiem jedynie ochronę przed powierzchniowym uszkodzeniem naskórka, barierę ochronną jednie do 50oC oraz zapewniają bezpieczeństwo przed działaniem środków chemicznych o łagodnym działaniu takich jak środki czyszczące. W tej kategorii znajduje się większość rękawic ochronnych oraz rękawic do prac gospodarczych czy domowych. Ich użytkowanie podnosi komfort pracy. Rękawice z I kat. muszą spełniać wymagania normy EN420 – „Rękawice ochronne – Wymagania ogólne i metody badań”.

Kategoria II – czyli poziom ochrony o średnim ryzyku uszkodzenia. Rękawice z kat. II stosuje się w warunkach ryzyko nie jest ani niskie ani bardzo wysokie. Produkty z tej kategorii przede wszystkim zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogę powstać w większości prac przemysłowych. W tej grupie znajdują się również rękawice chroniące przed zimnem i ciepłem. Rękawice z II kat. spełniać wymagania normy EN388 „Rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi”.

Kategoria III – czyli najwyższy poziom ochrony – rękawice ochronne są stosowane w warunkach ryzyka utraty zdrowia lub życia. Produkty z tej kategorii stanowią swoisty rodzaj sprzętu ochrony osobistej w warunkach wystąpienia poważnego, trwałego uszkodzenia dłoni i ręki, takich jak praca przy wysokim napięci, styczność z bardzo agresywnymi substancjami chemicznymi.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl